piątek, 10 września 2010

PODSUMOWANIE


• Kuchnia prosta, wino proste
• Jedna potrawa, jedno wino
• Potrawa lekka, wino lekkie
• Potrawa delikatna, wino delikatne
• Danie tłuste, wino „świeże”
• Dania pikantne, wino mocne, wyraziste, o intensywnym zapachu
• Danie regionalne, wino regionalne
• Wielka kuchnia, wielkie wina


Najważniejsza jest zasada harmonii – wino nie powinno dominować nad smakiem potrawy ani tłumić jej aromatu i na odwrót. Przy trafnym wyborze bukiet trunku i smak potrawy, dopełniają się wzajemnie, tworząc na podniebieniu nowe doznanie, niemożliwe do osiągnięcia osobno. Wino powinno podkreślać zalety potrawy, a potrawa wina, innymi słowy winny się uzupełniać. Choć oczywiście zdarzają się świetnie sprawdzające się połączenia na zasadzie kontrastu.

Podobnie jak z winami, nasze własne odczucia, a więc tak smaki jak i zmysł powonienia są zawsze najlepszym przewodnikiem, i tylko na nim powinniśmy opierać swoje wybory i decyzje. Innymi słowy tylko poprzez zdobywanie doświadczenia i ciągłe eksperymentowanie możemy stwierdzić jakie wino najlepiej pasuje do jakiej potrawy i czy to jest zgodne z naszymi oczekiwaniami, a także czy najbardziej nam odpowiada.

Jancis Robinson i Hugh Johnson’a, światowi guru winiarstwa, piszą:

Z jakiegoś powodu konsumenci wina dali sobie wmówić, iż umiejętność dobrania właściwego wina do danej potrawy jest jakąś bardzo ważną i ścisłą nauką, której oni nigdy nie zdołają opanować. Wbrew temu mniemaniu nie istnieją żadne ścisłe reguły mówiące, w jaki sposób należy dobierać wino do potraw. Jeżeli pijemy to, na co mamy ochotę, i jemy to na co mamy apetyt, istnieje duże prawdopodobieństwo , że wino i jedzenie będą nam fantastycznie smakowały.

Przy okazji można wyjaśnić, w jaki sposób pojawiły się niektóre z domniemanych „reguł”. Wina czerwone wyróżniają się zazwyczaj wyższym poziomem jędrnych tanin niż wina białe. Jędrne, wymagające żucia potrawy, takie jak mięso, pasują najlepiej do jędrnego wina. Stąd zasada nakazująca picie czerwonego wina do czerwonego mięsa. Ryba natomiast wymaga zazwyczaj nieco kwasowości, czego dowodzą pojawiające się na talerzu plasterki cytryny, kapary czy majonez. Podwyższony poziom kwasowości oferują zazwyczaj wina białe, a nie czerwone – stąd zasada, by do ryb pic wina białe.

Jednak podobnie jak inne reguły, również te zostały ustanowione po to, żeby je łamać. Nie ma nic wstydliwego w piciu białego wina do czerwonego mięsa; dobrze zbudowane chardonnay, pinot gris lub sémillon mogą tutaj być bardzo na miejscu. Podobnie, lekkie czerwone wina, takie jak beaujolais lub pinot noir, mogą okazać się boskie do ryby, szczególnie - choć z cała pewnością nie wyłącznie – do ryb o pełnym smaku i konsystencji, takich jak łosoś lub tuńczyk.

Wine is something to be paired with:
good food, good friends
and good conversation.

4 komentarze:

  1. 100% racja. Podpisuję się pod tym mottem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam takiego znajomego, który w szeroko pojętym temacie win wie bardzo wiele. Jak szukam czegoś specjalnego to zawsze polegam na jego radach. On też mi polecił sklep http://wineavenue24.pl/ , w którym wybór win jest wprost imponujący. Każdy tam znajdzie coś dla siebie myślę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki, z pewnością tam zajrzę. Ostatnio nabyłam na https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/naczynia-do-serwowania-napojow/zestawy-szklanek-i-kieliszkow zestaw nowych kieliszków do wina czerwonego i szukam teraz jakichś dobrej jakości trunków tego typu. Wina czerwone wytrawne są moimi ulubionymi. Podaję je najczęściej do obiadu lub na specjalnych okazjach.

      Usuń